wybrać właściwe drzewo

Jak wybrać właściwe drzewo do naszego ogrodu

Najbardziej popularne w Polsce drzewa liściaste to: dąb, buk, brzoza, czeremcha, klon, jabłoń, jarząb, jesion, olsza, głóg, grab, topola, lipa, wiąz, wiśnia, wierzba, robinia, katalpa. W obrębie tych gatunków jest bardzo dużo odmian o różnych właściwościach i wyglądzie. Zatem jak wybrać właściwe drzewo do naszego ogrodu.

Drzewa liściaste swym bogactwem kształtów, zapachów, barw i ruchów oddziałują w sposób szczególny na ludzi twórczych i wrażliwych. Są bezpośrednią przyczyną naszego dobrego samopoczucia oraz radości obcowania z przyrodą.

Wybór do naszego ogrodu nie jest łatwy, gdyż musi uwzględniać wielkość ogrodu i warunki glebowe oraz nasłonecznienie. Pamiętajmy że wszystkie kolorowe formy drzew wymagają dużo światła i miejsca, inaczej będą gorzej wybarwione.

Gatunki ozdobne z kwiatów zwykle są bardzo atrakcyjne ok 2-3 tygodnie. Potem jest tylko zieleń którą trzeba uzupełnić formami kolorowymi ozdobnymi z liści.

Drzewa liściaste posiadają liście, których barwa może przybierać różne odcienie. Ich rozmiar także jest inny u poszczególnych gatunków. W zdecydowanej większości przypadków jesienią zmieniają one kolor, przyjmując barwy żółte, pomarańczowe, czerwone i brązowe. Pamiętajmy też że jesienią drzewa zrzucą liście i trzeba to uwzględnić przy planowaniu ogrodu.

Rozmiary docelowe drzew również są istotne. Bo po pewnym czasie może się okazać, że w naszym ogrodzie jest po prostu za ciasno. Mimo wszystko warto mieć trochę drzew liściastych ze względu na niepowtarzalne naturalne piękno tej części naszej przyrody. Bogactwo form i kształtów koron pozwoli na pewno wybrać właściwe drzewo do naszego ogrodu.